Czeka Cię pierwsza wizyta u adwokata lub radcy prawnego i nie wiesz, jak się do niej przygotować? Oto kilka wskazówek, która na pewno okażą się pomocne.
1. Jeśli Twoja sprawa jest „terminowa” i uznasz, że potrzebujesz pomocy – nie zwlekaj i od razu umów się na spotkanie i konsultacje.
Bardzo często decydujemy się na skorzystanie z pomocy profesjonalnego pełnomocnika w momencie, w którym otrzymamy z Sądu lub innego organu pismo, które wymaga reakcji w określonym – z góry wyznaczonym terminie. Najprostszym przykładem jest odebranie pozwu wysłanego przez Sąd oraz otrzymanie wezwania do złożenia odpowiedzi na pozew lub otrzymanie nakazu zapłaty z pouczeniem o prawie do złożenia sprzeciwu.
Co powinniśmy zrobić w takiej sytuacji?
Jeśli po zapoznaniu się z otrzymanymi dokumentami uznamy, że potrzebujemy pomocy profesjonalisty powinniśmy od razu umówić termin spotkania zaznaczając – już przy umawianiu wizyty, że otrzymaliśmy dokumenty z Sądu i biegnie termin, jaki mamy na podjęcie odpowiedniej reakcji.
Dlaczego jest to tak istotne?
Opracowanie odpowiedniej strategii procesowej wymaga czasu, podobnie jak zgromadzenie dowodów, które przedstawimy Sądowi. Od tego jak szybko zdecydujemy się na umówienie wizyty bardzo często zależy to czy:
- dany adwokat podejmie się prowadzenia naszej sprawy;
- w znacznej mierze to, jakie będziemy mieć szanse na wygraną w Sądzie.
2. Zabierz ze sobą wszystkie dokumenty, jakie otrzymałeś oraz dokumenty, które twoim zdaniem mogą okazać się w danej sprawie potrzebne.
Na spotkanie z adwokatem koniecznie zabierz ze sobą komplet dokumentów, jakie otrzymałeś z Sądu.
Ważne!
Kompletem dokumentów jest wszystko, co otrzymałeś z Sądu lub innego organu. Jeśli jest to pozew zabierz ze sobą wszystkie dołączone do niego załączniki. Bardzo ważne i dla wielu zaskakujące jest to, że pełnomocnik wymaga zabrania ze sobą koperty, w której otrzymaliśmy przesyłkę. Powód jest prozaicznie prosty – dzięki numerom jakie nadana ma przesyłka, pełnomocnik ma możliwość za pośrednictwem strony poczty polskiej sprawdzić dokładną datę odbioru pisma, aby określić kiedy dokładnie kończy bieg termin sądowy.
Absolutnie nie chodzi tu o sprawdzenie klientów – tak, takie teorie też już słyszałam. Bardzo często odebranie pozwu wiąże się z dużym stresem i błędnym zanotowaniem (albo brakiem zanotowania) daty odebrania przesyłki. Złożenie zaś pisma procesowego z przekroczeniem zakreślonego terminu może wiązać się z bardzo poważnymi i często nieodwracalnymi konsekwencjami. Stąd też tak ważna jest…koperta.
3. Przygotuj sobie listę pytań, jakie masz do pełnomocnika – na pewno będą pomocne.
Każdy problem prawny – często nawet taki, który wydaje się najbardziej błahy, rodzi wiele pytań i wątpliwości. Bardzo pomocne jest przygotowanie i wypunktowanie na spotkanie listy pytań, jakie chciałbyś zadać prawnikowi. tak aby po zakończonej wizycie mieć pewność, że wszystkie wątpliwości czy niejasności zostały rozwiane.
Dlaczego lista pytań jest, tak ważna?
Na spotkaniu otrzymasz bardzo dużo, często nowych informacji, które mogą spowodować, że zapomnisz o kwestiach, które są dla ciebie istotne, a o które chciałbyś zapytać.
Pamiętaj !
Nie ma głupich czy zbędnych pytań? Prawo to wyjątkowo skomplikowana i zawiła dziedzina nauki – masz prawo czegoś nie wiedzieć i nie rozumieć, prawnik jest po to, aby wytłumaczyć Ci wszystko zrozumiałym dla Ciebie i przystępnym językiem i udzielić Ci pomocy. Żadne Twoje pytanie nie zostanie ocenione, jako zbędne czy niepotrzebne – jako zawód jesteśmy po to, abyś mógł zapytać o wszystko i otrzymać wyczerpującą odpowiedź.
4. Bezwględnie mów prawdę – nie zatajaj przed adwokatem/radcą prawnym żadnych informacji, nawet tych które wydają Ci się mało istotne.
Zarówno adwokatów, jak i radców prawnych obowiązuje tajemnica zawodowa, której muszą bezwzględnie przestrzegać. Bez obaw zatem korzystając z fachowej pomocy nie tylko możesz, ale wręcz masz obowiązek przedstawienia rzeczywistego obrazu problemu z jakim przychodzisz.
Pełnomocnik profesjonalny to osoba do której udajesz się po fachową pomoc – musi zatem znać prawdę dotyczącą twojej sytuacji życiowej i problemu, z którym przyszedłeś, jak również wiedzieć o wszelkich okolicznościach, które mogą okazać się w sprawie istotne.
Nie martw się – pełnomocnik nigdy nie będzie cię oceniał czy krytykował, zaś każde kłamstwo lub zatajenie prawdy może skutkować udzieleniem Ci błędnej porady, a w konsekwencji przegraniem sprawy, z którą przyszedłeś. Zawsze zadziała na Twoją niekorzyść. Jeśli na sali rozpraw druga strona zacznie „wyciągać” okoliczności, o których my jako pełnomocnicy nie mieliśmy pojęcia bardzo cieżko będzie o skuteczną reprezentację – zwłaszcza, że sala sądowa jest miejscem, gdzie czas na reakcję jest mocno ograniczony, a możliwość skutecznego powoływania nowych dowodów często wręcz niemożliwa.
Dobra rada!
Traktuj poradę prawną, tak jak wizytę u lekarza – takie porównanie jest chyba najprostsze. Przedstaw pełnomocnikowi wszelkie okoliczności związane z problemem, z którym przyszedłeś, nawet jeśli wydają Ci się mało istotne. Na pewno nie zaszkodzi, a bardzo często pomoże.
5. Jeśli czegoś nie wiesz lub nie zrozumiałeś – zapytaj raz, dwa lub nawet trzy razy.
Ostatnia porada – nie martw się, jeśli czegoś nie zrozumiałeś, coś jest niejasne lub zbyt skomplikowane, dopytaj o to podczas spotkania raz, dwa lub nawet trzy razy. Dla prawnika najważniejsze jest to, abyś ze spotkania wyszedł rozumiejąc z jakiego rodzaju problemem przyszedłeś, jakie są możliwe rozwiązania i jakie kroki możesz podjąć, aby jak najpełniej bronić przysługujących Ci praw.
Pamiętaj, że jeśli umawiasz się na spotkanie z więcej, niż jednym problemem prawnym będziesz potrzebował znacznie więcej czasu – zaznacz to umawiając termin wizyty, aby adwokat lub radca prawny mógł dobrze rozplanować czas, jaki jest Wam potrzebny na spotkanie.
Masz pytania lub wątpliwości, potrzebujesz pomocy.
Napisz lub zadzwoń, pomogę.