Jakie dowody przedstawić w sprawie o alimenty? Praktyczny poradnik.

W obowiązującym w Polsce systemie prawnym w większości spraw – w tym w sprawach o alimenty (o ich zasądzenie, podwyższenie, uchylenie) obowiązuje reguła tzw. ciężaru dowodowego, który spoczywa na powodzie – osobie, która domaga się od Sądu wydania konkretnego rozstrzygnięcia. Przed złożeniem w Sądzie pozwu najistotniejsze jest zatem zebranie odpowiednich dowodów, które potwierdzą, że mamy rację, a zatem Sąd powinien uwzględnić nasze żądanie. Dowód to bowiem nic innego, jak tylko potwierdzenie tego, że nasze twierdzenia, które podajemy w pozwie są zgodne z rzeczywistością.

Jakie dowody mogą być przez nas skutecznie wykorzystane w sprawach dotyczących alimentów?

Zapraszam do lektury i zapoznania się z listą dowodów, które pomogą Ci uzyskać korzystne rozstrzygnięcie w Sądzie.

Faktury VAT dokumentujące dokonanie zakupu przez osobę fizyczną.

Faktury VAT, o które możemy poprosić robiąc zakupy w jakimkolwiek sklepie, w przeciwieństwie do paragonów wyraźnie wskazują, kto dokonał danych zakupów. Z tej też przyczyny paragony nie mogą zostać uznane za dokumentujące wydatki. Uwierzcie mi, wielokrotnie spotkałam się z sytuacją, kiedy z przedłożonych do pozwu paragonów wynikało, że przykładowo 3-letnie dziecko miesięcznie je 30 kg ziemniaków i 15 kg piersi z kurczaka, zaś same paragony w łącznej wartości kilkuset złotych były wydawane tego samego dnia w odstępie ….kilku minut.  Uzyskanie faktury zajmuje kilkanaście sekund, a dzięki temu będziecie mieć pewność, że właściwie udokumentowaliście ponoszone przez Was koszty.

Jeśli chodzi o sam wygląd takiej faktury jest praktycznie identyczny, jak ma to miejsce w przypadku FV na rzecz przedsiębiorcy – z tą różnicą, że nie ma na nim NIP-u.

WAŻNE!

Masz prawo żądać wystawienia FV w ciągu 3 miesięcy od dokonania zakupu, który dokumentuje. Pamiętaj o tym, jeśli chcesz udokumentować już dokonane zakupy.

Potwierdzenia zakupów dokonywanych przez internet np. na Allegro.

Kupujesz rzeczy przez internet? Na pewno.

Jeśli chcesz udokumentować takie zakupy przedłóż w Sądzie potwierdzenie dokonania zakupu – dobrze dołączyć jest też screen/wydruk tego, co kupiłaś/kupiłeś. Jest to szczególnie istotne, jeśli druga strona będzie kwestionować zasadność danych wydatków – przygotuj się na to już w momencie składania pozwu, aby: „nie dać się zaskoczyć.”

Zaświadczenia o wysokości wynagrodzenia za dany okres (miesiąc, rok, etc.). lub dokumenty księgowe potwierdzające wysokość osiągniętego w danym okresie dochodu (w przypadku osób prowadzących własną działalność gospodarczą).

Niezależnie od tego czy wnosisz o zasądzenie, podwyższenie czy uchylenie alimentów istotne znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy mają zdolności majątkowe i finansowe każdej ze stron postępowania. Jak je udokumentować?

Pomocniczo przyda się umowa o pracę, z której wynika zazwyczaj wysokość poszczególnych składników wynagrodzenia. Głównym dokumentem jest jednak zaświadczenie od pracodawcy o wysokości wynagrodzenia.

Dobra rada !Jeśli nie wiesz, ile zarabia Twój przeciwnik procesowy koniecznie złóż wniosek o to, aby Sąd zobowiązał go do przedłożenia takiego zaświadczenia. Sąd może samodzielnie nałożyć na niego taki obowiązek niemniej jednak sam powinieneś wystąpić z takim wnioskiem, aby mieć pewność, że zostanie przez Sąd rozpoznany.

Wydatki trudne do udokumentowania.

Bardzo często zdarzają się sytuacje, w których ponosimy szereg opłat trudnych do udokumentowania. Często są to np. wydatki szkolne (składki na wycieczki, koszty przygotowania wydruków, składki na komitet klasowy). Jeśli mamy taką możliwość płatności zawsze dokonujmy poprzez przelew bankowy lub pocztowy, tak aby mieć potwierdzenie, że rzeczywiście dokonaliśmy takiej opłaty. Jeśli natomiast jedyną możliwością jest zapłacenie gotówką prośmy o wydanie potwierdzenia zapłaty, tak aby nie spotkać się z zarzutem, że wydatek nie został poniesiony i jest wygenerowany jedynie celem uzyskania w Sądzie korzystniejszego rozstrzygnięcia.

Umowy związane ze stałymi miesięcznymi ratami.

Do Twoich co miesięcznych wydatków zalicza się spłata kredytów lub innych stałych zobowiązań? Koniecznie dołącz do pozwu:

  • umowy, z których wynikać będzie wysokość spłacanych przez Ciebie rat,
  • harmonogram spłaty – aby wykazać, jak długo będziesz jeszcze zobowiązany do spłaty określonego zobowiązania,
  • potwierdzenie zapłaty kolejnych rat – aby pokazać, że rzeczywiście są przez Ciebie spłacane.

Deklaracje podatkowe.

Deklaracje podatkowe są dokumentami, które w precyzyjny sposób pozwalają na ustalenie, jaką miesięcznie kwotą dysponujemy i z której są zaspokajane potrzeby rodziny. Są szczególnie istotnym dowodem w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą, gdyż pozwalają na wykazanie, jaka część zarobku pozostaje danej osobie po opłaceniu tzw. kosztów uzyskania przychodu, czyli najprościej rzecz ujmując kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.

Potwierdzenia uiszczenia opłat za media.

Każdy z nas ponosi koszty związane z codziennym życiem, w tym opłaty za media tj. czynsz za najem mieszkania, opłaty za internet i telefon, opłaty związane z ubezpieczeniem na życie czy wynikające z konieczności zapłaty za wodę, śmieci czy energię elektryczną. Takie wydatki najlepiej udokumentować przedkładając potwierdzenia zapłaty rachunków np. potwierdzenia dokonania przelewów, a dodatkowo umowy z jakich wynikają takie obciążenia. jest to szczególnie istotne przy wynajmie mieszkania, gdzie z umowy dokładnie wynika nam, jakie składniki oprócz czynszu obciążają najemcę.

Zeznania stron i świadków.

W przypadku spraw dotyczących alimentów jest to temat dość kontrowersyjny. Doświadczenie sądowe budowane przez ponad 10-lat na sali sądowej sprawiło, że nie jestem zwolennikiem, poza szczególnymi przypadkami, powoływania w sprawach o alimenty dowodów w postaci świadków.

Dlaczego?

Co do zasady koszty życia i jego standard wynikają z dokumentów, które stanowią mocy i trudny do podważenia materiał dowodowy (oczywiście, jeśli są to dokumenty, które wskazuję w pierwszej części artykułu!). Zazwyczaj do wykazania kosztów utrzymania czy możliwości finansowych nie są nam potrzebni świadkowie, a ich powoływanie jedynie prowadzi do niepotrzebnego przedłużania postępowania, o ile Sąd ogóle uzna za zasadne dopuszczenie takiego dowodu. Oczywiście od tej reguły są wyjątki Oto kilka przykładów, kiedy warto jest powołać świadków:

  • chcemy wykazać, że nasz przeciwnik procesowy pobiera wynagrodzenie „na czarno” – w takim wypadku dobrym świadkiem będzie jego kontrahent, któremu nie wystawił faktury, świadkowie którzy wiedzą, że ma dodatkową pracę, czy jego bliscy, którzy wiedzą, że pobiera dodatkowe wynagrodzenie;
  • chcemy udowodnić, że w znacznie większym zakresie realizujemy obowiązek alimentacyjny poprzez osobistą opiekę – dotyczy to spraw o alimenty na rzecz dziecka, kiedy dążymy do obciążenia rodzica drugoplanowego wyższymi, niż 50% kosztami utrzymania dziecka;
  • nie jesteśmy w stanie wykazać pewnych wydatków poprzez przedłożenie dokumentów – np. zapłaciliśmy za korepetycje dziecka, ale korepetytor odmówił wystawienia potwierdzenia zapłaty.

A co z zeznaniami stron? Oczywiście jest to dowód przydatny, ale o znacznie mniejszym walorze dowodowym, niż dowody z dokumentów. Podawane przez strony fakty powinny mieć potwierdzenie w przedkładanych dokumentach – zwłaszcza, jeśli chcemy wykazać ponoszenie ponadstandardowych wydatków, które powinny obciążać obie strony procesu.

Potrzebujesz pomocy lub konsultacji, zapraszam do kontaktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *